Formațiuni (Triasic)

Formaţiunea de Sasca
Gresia de Alba
Formaţiunea de Somova
Calcar de Schreyeralm
”Seria” de Lupşa
”Seria” de Meghieş
Brecia de Dealul Monumentului
Calcar de Hallstatt
Calcare de Guttenstein
Calcare de Peştera Fînaţe
Calcarul de Bucea
Calcarul de Butan
Calcarul de Congaz
Calcarul de Dachstein
Calcarul de Hagighiol
Calcarul de Padiş
Calcarul de Popi
Calcarul de Popina
Calcarul de Raming
Calcarul de Reifling
Calcarul de Roşia
Calcarul de Strîmtura
Calcarul de Tisovec
Calcarul de Tulcea Veche
Calcarul de Vida
Calcarul de Wand
Calcarul de Wetterstein
Calcarul de Zimbru
Calcarul Triasic Alb de la Braşov
Complexul Sedimentar-Vulcanogen de Motoci
Dolomite de Vf. Clujului
Dolomitele de Frăsinel
Dolomitele Inferioare
Dolomitele Superioare
Dolomitul de Bulz
Dolomitul de Clăptescu
Dolomitul de Ramsau
Dolomitul de Sohodol
Dolomitul de Tărcăiţa
Faciesul Dolomitic
Fleckenkalk
Formaţiunea Calcarelor cu Cherturi
Formaţiunea Calcarelor Nodulare şi cu Bioturbaţii
Formaţiunea Carbonatică Triasică
Formaţiunea de Alexandria
Formaţiunea de Bogza
Formaţiunea de Camena
Formaţiunea de Cataloi
Formaţiunea de Crişul Repede
Formaţiunea de Izbuc
Formaţiunea de Lugaş
Formaţiunea de Murighiol
Formaţiunea de Nalbant
Formaţiunea de Niculiţel
Formaţiunea de Ordîncuşa
Formaţiunea de Padiş-Călineasa
Formaţiunea de Paroşeni
Formaţiunea de Pontu
Formaţiunea de Segarcea
Formaţiunea de Uspenia
Formaţiunea de Valea Frunzii
Formaţiunea de Zugăi
Formațiunea Roșie Inferioară
Formaţiunea Roşie Superioară
Gresia cu Otapiria
Gresia de Bididia
Gresia de Tulcea Veche
Grupul Formaţiunilor Triasice Bucovinice
Haupdolomit
Jaspurile Ladinianului
Marmura de Băiţa
Marne, Marnocalcare şi Calcare cu Monotis salinaria
Megabrecia de Bogola
Membrul Calcaros de Valea Cerbului
Membrul Calcaros de Valea Şuşara
Membrul Conglomeratic de Valea Vîrîţi (al Fm. de Sasca)
Membrul Dolomitic de Dealul Redut, al Fm. de Sasca
Nivelul de Asodul Mare
Oberhätkalk
Orizontul Argilo-Calcaros de Teascu
Orizontul Argilos-Grezos de Beiu
Orizontul de Chiriacu
Orizontul Grezos-Nisipos de Curmătura
Riolitul de Consul
Seria Bucovinică din Munţii Maramureşului
”Seria” de Braşov
”Seria” de Hăghiniş
Seria de Iacobeni-Maramureş
”Seria” de Sasca
”Seria” de Zimbru
Seria Detritică
”Seriile” Getice (sensu Patrulius)
”Seriile” Transilvane
Şisturile de Campil
Şisturile de Peştiş
Strate de Obârşia Izbucului
Stratele cu Angustiloba
Stratele de Codru
Stratele de Kössen
Stratele de Scăriţa
Stratele de Werfen
Formaţiunea de Vurpăr